Förtroendevalda i Gällivare kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Uppdrag (56 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Siverhall Gerd Socialdemokraterna Ordförande 1
Lindberg Lena Socialdemokraterna 1:e vice ordförande 2
Kalla Kurt Moderata Samlingspartiet 2:e vice ordförande 3
Blom Benny Moderata Samlingspartiet Ledamot 4
Hansson Kjell Moderata Samlingspartiet Ledamot 5
Alriksson Lars Moderata Samlingspartiet Ledamot 6
Alriksson Eva Moderata Samlingspartiet Ledamot 7
Martinsson Eilert Moderata Samlingspartiet Ledamot 8
Vakant Moderata Samlingspartiet Ledamot 9
Nordvall-Hedström Monica Moderata Samlingspartiet Ledamot 10
Lundberg Mikael Moderata Samlingspartiet Ledamot 11
Wahlström Per Moderata Samlingspartiet Ledamot 12
Sundvall Kjell Moderata Samlingspartiet Ledamot 13
Larsson Birgitta Socialdemokraterna Ledamot 14
Sundelin Johannes Socialdemokraterna Ledamot 15
Åhlén Maria Socialdemokraterna Ledamot 16
Johansson Magnus Socialdemokraterna Ledamot 17
Junkka Tomas Socialdemokraterna Ledamot 18
Burman Anna Socialdemokraterna Ledamot 19
Kostenniemi Stefan Socialdemokraterna Ledamot 20
Sjötoft Lena Vänsterpartiet Ledamot 21
Waara Roger Vänsterpartiet Ledamot 22
Wäppling Jeanette Vänsterpartiet Ledamot 23
Taivalsaari Karl Erik Vänsterpartiet Ledamot 24
Ölvebo Henrik Miljöpartiet Ledamot 25
Johansson Jänkänpää Jenny Miljöpartiet Ledamot 26
Kuoljok Paulus Miljöpartiet Ledamot 27
Ovrell Stefan Miljöpartiet Ledamot 28
Liinanki Mattias Miljöpartiet Ledamot 29
Palmqvist Eric Sverigedemokraterna Ledamot 30
Feldenius Mia Sverigedemokraterna Ledamot 31
Blom Rory Sverigedemokraterna Ledamot 32
Boman Tom Sverigedemokraterna Ledamot 33
Liashenko Olena Sverigedemokraterna Ledamot 34
Henricsson Margareta Sjukvårdspartiet - Gellivare Ledamot 35
Flyckt Bengt Moderata Samlingspartiet Ersättare 36
Söderberg Daniel Moderata Samlingspartiet Ersättare 37
Sundström Dick Moderata Samlingspartiet Ersättare 38
Sjölund Anders Moderata Samlingspartiet Ersättare 39
Isaksson Maria Moderata Samlingspartiet Ersättare 40
Aspebo Ann-Sofie Moderata Samlingspartiet Ersättare 41
Besaiso Rami Socialdemokraterna Ersättare 42
Eriksson Gunnel Socialdemokraterna Ersättare 43
Normark Ulf Socialdemokraterna Ersättare 44
Johansson Marie Socialdemokraterna Ersättare 45
Häggqvist Rolf Socialdemokraterna Ersättare 46
Dimitri Iris Vänsterpartiet Ersättare 47
Reinfors Johannes Vänsterpartiet Ersättare 48
Nyman Dagmar Miljöpartiet Ersättare 49
Knekta Peter Miljöpartiet Ersättare 50
Koskenniemi Paulina Miljöpartiet Ersättare 51
Rytiniemi Peter Sverigedemokraterna Ersättare 52
Andersson Leif Sverigedemokraterna Ersättare 53
Liashenko Viktor Sverigedemokraterna Ersättare 54
Johansson Nicklas Sjukvårdspartiet - Gellivare Ersättare 55
Meza Chavez Harold Sjukvårdspartiet - Gellivare Ersättare 56